
Het Amerikaanse duo Iapetus, bestaande uit Matthew Cerami (zang, gitaar, bas) en Jordan Navarro (gitaar, keyboards) hebben twee releases op hun naam staan waarbij ze de beste elementen van melodische deathmetal en progmetal met elkaar kruisen en waarbij het geheel filmisch aandoet. Zeven jaar na het uitbrengen van het laatste album, staat plaat nummer 3, getiteld The Mother Void, in de startblokken.
Op The Mother Void wordt het kernduo van Iapetus bijgestaan door een aantal gastmuzikanten waarvan Fabienne Erni (Eluveitie, Illumishade) waarschijnlijk de bekendste naam is. Het nieuwe album is minstens zo filmisch en ambitieus opgezet als zijn twee voorgangers. Zo bevat The Mother Void vier nummers die allen tussen de twaalf en ruim achttien minuten klokken en wat kortere nummers die voornamelijk als narratieve interludes dienen.
Na een kort intro waarbij Fabienne Erni met haar prachtige vocalen de hoofdrop opeist, barst het titelnummer in alle geweld los. Ne Oblisvicaris in combinatie met de meer progressieve momenten van Rivers Of Nihil zijn goede referentiepunten. Aniara, het volgende nummer, begint rustig, maar bouwt à la het klassieke Opeth op naar een crescendo, maar kent ook prachtige melodieuze momenten. Invloeden uit de blackmetal en postmetal schuwt het duo ook niet. Iedere keer als de zangpartijen van Erni voorbij komen, moet ik onwillekeurig aan ruigere werk van Epica denken, vooral in combinatie met meer symfonische momenten.
Red Giant en TON zijn van hetzelfde laken en pak, namelijk grootst opgezette composities waarin harde en melodieuze momenten elkaar op grandioze wijze afwisselen en bijna elk subgenre in het metalen wereldje wel bezocht wordt. Erg knap ook hoe de heren Ceremi en Navarro dit muzikale geweld in goede banen weten te leiden en hun eigen muzikale stempel kunnen drukken.
Kortom, The Mother Void van Iapetus is een fantastische plaat die liefhebbers van avontuurlijke en progressieve deathmetal in straatje van Rivers Of Nihil, Ne Obliviscaris en het oude Opeth zou moeten aanspreken. Jaarlijstwaardig en zo.