Home » Gridiron: We hadden nooit gedacht dat we hier in Nederland over deze band zouden zitten praten

Gridiron: We hadden nooit gedacht dat we hier in Nederland over deze band zouden zitten praten

door Jochem van der Steen
60 views 5 minuten leestijd

De Amerikaanse hardcoreband Gridiron had tijdens Jera On Air niet bepaald de makkelijkste omstandigheden. Temperaturen die onder de tent opliepen tot ver boven de dertig graden maakten ieder optreden tot een uitputtingsslag. Toch wist de band het publiek volop in beweging te krijgen. We spraken vocalist/gitarist Will Kaelin en gitarist Xavier Wilson muzikanten kort na hun optreden.

Ondanks die hitte kijkt Will terug op een mooi optreden. “Het was geweldig. Voor zo’n warme dag stond er nog steeds een publiek dat wilde bewegen en meezingen. Natuurlijk merkte je dat de hitte iedereen parten speelde, zowel de bands als het publiek, maar de energie was er absoluut.”

Voor de lezer die niet kan voorstellen hoe heet het op zo’n podium kan worden legt Wil het even uit: “Neem de temperatuur die jij nu voelt en verdubbel hem ongeveer. Zelfs als een zaal airconditioning heeft, merk je daar onder de podiumlampen nauwelijks iets van.”

Xavier heeft gelukkig wel wat pro-tip om met die hitte om te gaan. “Een goede handdoek is onmisbaar. Heel veel water ook. En als je een handdoek van tevoren in de koelkast kunt leggen, is dat misschien wel de beste tip die we kunnen geven.”

Volgens Will is het echter niet alleen met de juiste middelen te doen. Er komt ook doorzettingsvermogen en training bij kijken. “Langer spelen is uiteindelijk ook gewoon een kwestie van conditie. Je kunt tijdens een rustig nummer even op adem komen, maar stoppen is geen optie. Je moet gewoon blijven doorgaan.”

ONTSTAANSGESCHIEDENIS

De band ontstond in de corona-periode. Eigenlijk onbedoeld, legt Will uit. “Tijdens COVID zaten Karl, onze zanger, en ik vooral videogames te spelen. Op een gegeven moment vroeg hij of ik een paar nummers wilde schrijven waar hij overheen kon rappen. Ik stuurde hem het eerste nummer en meteen zeiden we tegen elkaar: misschien moeten we hier een EP van maken. Ik woon in Michigan, terwijl Karl en onze drummer in Philadelphia zaten. Iedereen nam thuis zijn partijen op. Uiteindelijk brachten we een 7-inch uit en toen de concerten weer begonnen, dachten we: laten we hier gewoon mee doorgaan.”

Dat een klein hobbyproject uiteindelijk zou uitgroeien tot een internationale tourende band, had niemand zien aankomen. “We hadden nooit gedacht dat we hier in Nederland over deze band zouden zitten praten. Het was gewoon iets om creatief bezig te blijven tijdens de lockdown. Inmiddels hebben we twee albums, drie EP’s en verschillende singles uitgebracht. Dat blijft eigenlijk onwerkelijk.”

NIEUWE EP

Onlangs verscheen een nieuwe EP met twee nieuwe nummers en twee remixes. “We willen constant nieuwe muziek uitbrengen. Veel bands verdwijnen na een album twee of drie jaar van de radar. Dat wilden wij voorkomen. We touren zoveel dat we het belangrijk vinden om ook steeds met nieuw materiaal op pad te zijn,” aldus Karl.

Voor de EP werkte de band samen met producer Josh Gilbert, bekend van onder meer Lamb of God, Trivium en Spiritbox. “Dat was een compleet nieuwe ervaring. We gingen de studio in met losse ideeën in plaats van volledig uitgewerkte nummers. Daar ontstonden de songs pas echt.”

DIGITAAL SCHRIJFPROCES

Omdat de bandleden verspreid over verschillende Amerikaanse staten wonen, verloopt vrijwel het hele schrijfproces digitaal.

“Meestal begint een nummer met een gitaarriff. Iemand maakt thuis een demo en stuurt die rond. Binnen een kwartier kan de rest van de band reageren. Dankzij de technologie van nu is dat ongelooflijk eenvoudig, deelt Karl.”

De band oefent daardoor opvallend weinig samen. “Misschien vier keer per jaar met de volledige bezetting.”

Toch vormt dat geen probleem. “We hebben dit jaar waarschijnlijk al honderd shows gespeeld. Dat is eigenlijk de beste repetitie die je kunt hebben.”

HARDCORE EN HIPHOP

Opvallend veel hardcorebands blijken een grote liefde voor hiphop te hebben. Volgens de band is dat allesbehalve toeval.

Xavier licht toe: “Als je de muziek even buiten beschouwing laat, lijken hardcore en hiphop enorm op elkaar. Beide zijn ontstaan vanuit een doe-het-zelfmentaliteit. Mensen maakten muziek uit pure passie, zonder grote budgetten of dure apparatuur.”

Juist die mentaliteit verbindt beide werelden volgens Xavier. “Vroeger kocht je misschien geen Gibson-gitaar omdat je die niet kon betalen. Dan speelde je op een goedkoop instapmodel. In de hiphopwereld gold precies hetzelfde. Je gebruikte de middelen die je had en maakte daar iets creatiefs van.”

FAVORIETE HARDCORE/RAP BANDS

De muzikale invloeden liggen duidelijk in de jaren negentig. “Biohazard is voor mij een van de grootste inspiratiebronnen. Daarnaast luister ik veel naar de oude Roadrunner-bands,” aldus Xavier.

Ook de klassieke Dynamo Open Air-video’s maakten grote indruk volgens Karl. “Ik groeide op met live-opnames van Biohazard, Dog Eat Dog en Machine Head op Dynamo. Toen we laatst op Hellfest speelden en uitkeken over zo’n enorme mensenmassa, moest ik daar meteen aan denken. Dat zijn de beelden waarmee ik ben opgegroeid. En nu sta je zelf op zulke festivals. Dat blijft ongelooflijk.”

LIEVER STUDIO DAN OP TOUR

Hoewel de band tegenwoordig vrijwel onafgebroken onderweg is, blijft de studio voor sommigen de favoriete plek.

“Persoonlijk zit ik liever in de studio dan op tour. Het mooiste moment is wanneer je een idee hebt en een week later luister je ineens naar een bijna volledig nummer. Dan besef je dat iets wat een paar dagen geleden nog niet bestond, nu door duizenden mensen wordt gehoord,” deelt Karl met ons.

Daar ligt volgens de band uiteindelijk de echte magie van muziek. “Die nummers blijven bestaan, ook lang nadat wij er niet meer zijn. Dat idee blijft bijzonder.”

Kijk ook eens naar