
De Effenaar heeft een nieuw fenomeen te pakken. Er werd geafficheerd met een fijne double bill, maar er spelen vanavond drie bands. Volgens mij een unicum. Maar de knipoog terzijde, de double headlining bill is inderdaad een hele fijne. Wheel en Stoned Jesus laten vanavond horen en zien waarom.

De band die het laatst mag spelen is het Finse progressieve moderne metal gezelschap Wheel. In het kader van ‘no rest for the wicked’ hakt de band er direct stevig op los met opener Submission. De staccato gespeelde en goed op elkaar afgestemde elektrische gitaarpartijen zorgen voor een relatief eigenzinnig geluid. De tempowisselingen zitten er uiterst strak in. James Lascelles is bovendien uitstekend bij stem. Bij de rustigere passages is het soms lastig boven het gitaar, drum en bas geweld uitkomen, maar over het algemeen staat het geluid perfect op elkaar afgestemd. Met een heerlijke hoofdrol voor het elektrische (slag en solo) gitaarwerk. Wil overigens niet zeggen dat drums en bas naar de achtergrond geschoven zijn. De basis klinkt namelijk net zo dwingend en waar nodig swingend als zang en gitaar. Na opener Submission laat de band het publiek niet meer los met heftige uitvoeringen van onder andere Up the Chain en Ascend. Bij Resident Human komt het kenmerkende hard – zacht en tempowisselingen meer terug. De relatief korte set van een uur en tien minuten zit uitstekend in elkaar. Door de tweede helft van de set te eindigen met Porcelain, Fugue, Empire, Vultures en (natuurlijk) Wheel weet de band het aanwezige publiek helemaal om zijn vingers te winden. Ondanks dat Charismatic Leaders hun nieuwe plaat is kiest de band ervoor om een nummer meer te spelen van Resident Human. De plaat die ze eigenlijk nooit echt hebben kunnen promoten. Andere plaat die de aandacht krijgt met drie nummers is Moving Backwards.

De stonerrock van het uit Oekraïne afkomstige Stoned Jesus gaat er ook prima in. De zwaar aangezette groove komt direct naar voren tijdens opener New Dawn. Het is duidelijk dat gitarist/ zanger Ihor Sydorenko de leading man is. De bassist en nieuwe drummer zijn gefocust op wat hij doet. Zal ook komen door het normaal gesproken vrije karakter van het gitaarspel. Vanavond speelt de band de nummers juist net als op de albums. Ook dan gaat het erin als zoete koek. Groove, zwaar aangezette gitaarpartijen, stevige bas en straks drumwerk zorgen dat je hoofd als vanzelf gaat bewegen. Dat Stoned Jesus ook van afwisseling in haar nummers houdt laat men ook regelmatig horen. Denk aan Shadowland, See You on the Road en Here Come the Robots. Het oudere werk kent duidelijk wat meer doom invloeden. Zo klinken de al jaren niet gespeelde Rituals of the Sun en Hands Resist Him redelijk rechttoe rechtaan. Zeker als je dit vergelijkt met nieuw(er) werk van de band. Moet gezegd dat het nieuwe nummer Low ook van dik hout zaagt men planken is en tegelijk het hardste nummer van de avond is. De zware metal invloed is men dus niet bepaald verloren. I’m the Mountain dreunt ook lekker uit de speakers. Het stemmen van de gitaar tussen de nummers in haalt de vaart een beetje uit het concert, maar zodra het volgende nummer begint ben je dat alweer vergeten.

Wanneer ik binnenkom is metalcore band Ice Sealed Eyes. De schreeuwerige metalcore zit vol jeugdig enthousiasme. De zanger zingt en schreeuwt zijn longen uit zijn lijf. De Belgen hebben duidelijk goed geluisterd naar verschillende moderne metalacts. Het hard-zacht en de tempowisselingen zitten er goed in. De zanger gaat daar stevig in mee. Zijn melodieuze zang is wat minder verstaanbaar, maar zijn schreeuw komt des te duidelijker door. Voor het half uur die de band mag spelen laten ze horen dat er behoorlijk wat potentie inzit. Daarmee is het vooral een fijne opwarmer voor de andere twee band.

De kleine zaal van de Effenaar gaat van redelijk gevuld (tijdens Ice Sealed Eyes) naar zeer goed gevuld bij Stoned Jesus en Wheel. Gezien de respons lijkt Wheel wat betreft populariteit toch net iets hoger te scoren. In die zin vanavond de terechte afsluiter. Duidelijk is wel dat James van Wheel deze drukte ook niet voorzien had. Door te kiezen voor een dubbele hoofdact komen de bands weg met eigenlijk een relatief korte show. Stoned Jesus en Wheel spelen ongeveer een uur en tien minuten. Normaal gesproken zou ik dit als kort bestempelen, maar door deze opzet past het perfect. Kortom, het was weer een hele fijne avond livemuziek in de Effenaar.

Foto’s: Ron Schoonwater